Zapotrzebowanie na wodę

Już nasi rodzice uczyli nas, że woda jest ważna i nie należy zapominać o jej stałym uzupełnianiu. Ale dlaczego ważne jest monitorowanie spożycia płynów przez naszych czworonożnych przyjaciół i jak ich w tym wspierać? Kiedy zainwestować w fontannę lub podgrzewaną miskę?

Woda w organizmie

 • Woda w organizmie pomaga rozpuszczać niektóre witaminy i inne substancje.
 • Uczestniczy w regulacji środowiska wewnętrznego.
 • Działa jako transporter składników odżywczych do komórek i tkanek i odwrotnie, pomaga usuwać produkty przemiany materii z organizmu.
 • Dodatkowo wspomaga termoregulację i zapobiega przegrzaniu organizmu.

Woda jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu i bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Z przyczyn fizjologicznych jest usuwana z organizmu (płyny ustrojowe, pot), dlatego tak ważne jest jej dostarczanie do organizmu.

Ile wody potrzebuje mój pies?

Zapotrzebowanie na wodę zależy oczywiście od temperatury zewnętrznej, aktywności fizycznej, wieku i stanu zdrowia psa.

 • Na przykład szczenięta, suki ciężarne i w okresie laktacji powinny spożywać większe ilości płynów niż inne osobniki.
 • Jednak w normalnych warunkach pies powinien wypić około 50 ml na kilogram masy ciała.
 • Dla psa ważącego np. 20 kg jest to zatem ilość 1 litra wody dziennie.
 • Tutaj ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak aktywność fizyczna, długie przebywanie na zewnątrz lub ciepła pogoda.

Psy karmione suchą karmą, czyli granulatem, będą również miały większe zapotrzebowanie na wodę. Nie zawierają one tyle wody, więc pies musi uzupełniać ją z innych źródeł. Czy Twój pies otrzymuje odpowiednią ilość wody? Pomagasz mu w tym, zmieniając wodę lub utrzymując miskę w czystości?

Jak poznać, że pies jest odwodniony?

Podobnie jak w przypadku ludzi, dobrym wskaźnikiem jest kolor moczu. Nie jest to jednak najłatwiejszy sposób w przypadku psa, więc łatwiejsza opcją jest sprawdzenie skóry na szyi.

 • Chwyć i delikatnie pociągnij za skórę psa. Jeśli skóra jest dostatecznie nawilżona, natychmiast wróci do swojej pierwotnej pozycji. Ale dla właścicieli psów o gęstej, długiej sierści może to być trudniejsze do oszacowania, więc podam inne rozwiązanie:
 • Sprawdź dziąsła. To świetne odzwierciedlenie stanu zdrowia psa. Różowe, błyszczące i wilgotne dziąsła sygnalizują wystarczającą ilość płynów w organizmie. Na pierwszy rzut oka odwodnione zwierzęta mają niezdrowe dziąsła, lepkie w dotyku.
 • Nadmierne lub niewystarczające spożycie płynów może sygnalizować poważną chorobę, w obu przypadkach koniecznie zwróć się o pomoc do weterynarza.

Najłatwiejszym sposobem na śledzenie spożycia płynów jest zmierzenie objętości miski i sprawdzenie, ile dziennie pies wypija wody. Wszystkie zwierzęta muszą mieć nieograniczony dostęp do wystarczającej ilości czystej wody. Zmieniamy ją kilka razy w ciągu dnia i regularnie czyścimy miskę z brudu, osadu i kamienia.

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů