Dlaczego mój pies mnie napastuje? Co z tym zrobić?

Seksualna nadaktywność psów to zjawisko, s którym właściciele zmagają się o wiele częściej niż myślicie…Prawdziwym koszmarem każdego właściciela jest sytuacja, kiedy pies zacznie się w ten sposób zachowywać w parku albo przed gośćmi w naszym własnym domu.  

Dlaczego nasz pies napastuje przedmioty, inne psy lub ludzi?
Jak wykorzenić ten zwyczaj u naszego pupila?

Dlaczego psy nas napastują?

Na początku należy zaznaczyć, ze jest to bardzo częste zachowanie u czworonogów, które nie zawsze jest związane z instynktem seksualnym psów. Jest to jednak zachowanie, które stawia często właścicieli psa w niekomfortowej sytuacji. Napastowanie nie jest tylko domeną samców. Psy w ten sposób chcą tak naprawdę przekazać nam o wiele więcej niż myślimy. 

Dominacja oraz zabawa

Do zachowań seksualnych może dochodzić przy zabawie z innymi psami. Jest to jeden ze sposobów wspólnej gry, psy często wymieniają się przy spółkowaniu. Jeśli oba psy akceptują ten sposób zabawy i nie dochodzi przy tym do agresji albo możliwości zapłodnienia, nie ma powodu do obaw. 

Jeśli dochodzi bardzo często do seksualnego napastowania właściciela, innych członków rodziny albo innych psów, w grę może wchodzić chęć dominacji.

Stres, ekscytacja

Kiedy pies wykonuję czynności seksualne w posłaniu, z poduszkami albo swoimi zabawkami może to być “prze-stymulowanie”. Pies nie daje sobie rady sam ze sobą i traci kontrolę nad swoim zachowaniem. Powodem może być ogromna radość, którą sprawia mu zabawa lub ulubiona aktywność. Podobne reakcje, które oznaczają wielką ekscytację oraz zapał do zabawy są: szybkie przebieganie z jednej strony na drugą, szczekanie. 

Powodem tego złego nawyku może być też stres i frustracje naszego czworonoga. Pies może się po prostu nudzić w ciągu dnia, gdy zostaje sam. Aktywność seksualna jest w tym przypadku wyładowaniem energii. Może być to też objawem niepokoju lub depresji, jeśli oprócz tego pies drapie, wyje i niszczy przedmioty. Pies w ten sposób stara się wyładować gromadzące się napięcie. 

Choroba

W niektórych przypadkach nadmierna aktywność seksualna może być objawem niezdiagnozowanej choroby, takiej jak: infekcje układu moczowego, alergie a u samców problemy z prostatą. Jest to objaw chorobowy tylko wtedy gdy takie zachowanie pojawia się nagle albo zaczyna się powtarzać coraz częściej. 

Oczywiście większa aktywność może być związana z popędem płciowym waszego pupila. To najczęstszy powód u młodych niekastrowanych psów.  

Kiedy tak naprawdę mamy problem?

Kiedy pies przejawia aktywność seksualną z każdym przedmiotem, psem lub spotkanym człowiekiem. Napastowanie przez psa jest dla właściciela krępujące, szczególnie w obecności gości lub w trakcie zabawy z innymi psami. Powodów, dla których powinniśmy pracować z takimi zachowaniem jest dużo więcej niż tylko nasze skrępowanie. Szczególnie, gdy nasz pies bawi się lub często spotyka z innymi psami. 

Większość spotkanych psów może brać takie zachowanie jako część zabawy. Może się jednak stać, że nasz pupil będzie napastować psa, któremu się to nie spodoba i możemy mieć konflikt Nie tylko z innym zwierzęciem ale i jego właścicielem. Kolejnym problemem może być ewentualna kontuzja, której pies może się nabawić przy takiej nadmiernej aktywności. 

Jak oduczyć psa seksualnego napastowania?

Proces oduczania jest najbardziej skuteczny, jeśli zaczniemy we wczesnym stadium problemu. Obserwujcie swojego psa i postarajcie się zrozumieć, co chce wam zakomunikować. 

Jeśli pies ma inne niepożądane objawy albo zachowania, takie jak: oblizywanie się, obgryzanie, drapanie, to nadmierna aktywność seksualna może być spowodowana problemem zdrowotnym. W takim przypadku polecamy wizytę u weterynarza. 

Najważniejsze jest, aby wasz pupil trenował nie tylko ciało ale i umysł. Pies może być zestresowany, sfrustrowany, ale i nadpobudliwy. Ważne jest, abyście zdiagnozowali przyczynę takiego zachowania i upewnili się, że zapewniacie swemu psu dostateczną ilość aktywności, aby pod koniec dnia był wybiegany, zmęczony ale szczęśliwy.

Nadpobudliwość seksualna musi podlegać konsekwentnemu ćwiczeniu, aby ją zupełnie wyeliminować. Spróbujcie kierować uwagę psa na inna czynność, użyć pozytywnej motywacji albo jakiegoś innego ćwiczenia. U bardziej doświadczonych psów możecie sprobować skierować jego uwagę na wykonanie komend, które już umieją. Możecie na przykład wykonać polecenie, aby pies usiadł, położył się, otoczył. Po prostu spróbujcie odciągnąć energię zwierzęcia i znaleźć inny sposób zabawy. Ostatnim sposobem, jak zminimalizować problem może być kastracja. Jednak nie musi zawszę odnieść pożądanego skutku. Nikt nie będzie w stanie zagwarantować, że wykastrowany pies pozbędzie się złego nawyku. Najważniejsze jest, aby znaleźć prawdziwą przyczynę problemu i pracować z naszym pupilem nad prawidłowym zachowaniem. 

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů