Pułapki lata

Lato już niedługo i mamy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjała. Podajemy kilka wskazówek i zasad, które zapewnią Twoim czworonożnym partnerom równie piękne lato.

Artykuł ten chcielibyśmy przedstawić jako mały letni poradnik z kilkoma sztuczkami i wskazówkami, które zapewnią bezpieczeństwo i dobre samopoczucie nie tylko w upalne dni. Jak więc pomagamy naszym pupilom radzić sobie z upałem?

Zapotrzebowanie na wodę

Podobnie jak my- ludzie, nasze zwierzęta muszą zwiększać spożycie płynów podczas upałów. Dlatego dobrze jest monitorować ich dzienne zapotrzebowanie. W porównaniu ze zwykłymi dniami może być ono nawet dwukrotne.

• Zapewnij psom stały dostęp do wystarczającej ilości czystej wody.
  • Wymień ją kilka razy w ciągu dnia i opłucz miskę.
  • Możliwe jest również wrzucenie kostki lodu do miski dla psa, co jest przyjemnym urozmaiceniem. Dodatkowo lekko schładza wodę, niektóre psy też bawią się kostką i ją liżą. Nie wiesz, jak zachęcić swojego psa do picia wody?
  • Do wody można również dodać zimnego bulionu domowej roboty. Nie wolno go solić ani przyprawiać.
  • Niektóre psy wolą też specjalne fontanny, które są dla nich znacznie atrakcyjniejsze niż zwykłe miski.

Zwłaszcza u psów karmionych granulkami ważne jest monitorowanie spożycia płynów. Pies karmiony na przykład dietą BARF pije większą ilość wody. Odwodniony granulat zawiera jej minimalną ilość. Jeśli pomimo wszelkich wysiłków Twój pies przyjmuje niewystarczającą ilość płynów, nie wahaj się udać do weterynarza. Może to być jeden z objawów choroby.

Spacery

Staraj się ograniczać spacery w najgorętszej porze dnia.

• Na dłuższy spacer idealnie nadaje się wczesny ranek lub późny wieczór, gdy temperatury nie osiągają maksimum.
  • Unikaj gorącego terenu i szlaków bez trawnika i cienia.
  • W niektórych miastach wzrasta ilość miejsc, w których można napoić psa. Warto je  poznać i zrobić mały przystanek podczas spaceru w upale.

Jeśli to możliwe, staraj się unikać gorących dróg. Poduszki na łapach mogą doznać oparzeń i nic nie zrobisz bez pomocy weterynarza.

Przyroda

Kiedy inaczej wybrać się na naturę niż w słoneczny, ciepły dzień. Ale na co trzeba  uważać?

• Możesz chronić swojego psa przed kleszczami na kilka sposobów, na przykład za pomocą zakrapiania lub tabletek.
  • Po spacerze idealnie jest wyczesać i opłukać zwierzę. Pozbędziesz się kleszczy, gałązek, a zwłaszcza ości kłosów żyta.
  • Ości z żyta, które na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne, mogą powodować duże problemy. Idealnie jest czesać psy i regularnie sprawdzać ich sierść pod tym kątem.
  • Zwłaszcza w przypadku bardzo owłosionych ras nie zapomnij dokładnie sprawdzić uszu i łap, w tym obszaru między palcami. To tutaj ości, igły i inne mogą sprawiać duże kłopoty.
  • Sprawdzam swojego psa każdego wieczora, przeglądając łapy, sprawdzając jego pysk i sierść. Traktuję to jako wspólną zabawę, a te kilka minut może pomóc nam uniknąć niechcianych kłopotów.

Jeśli puścisz psa wykąpać się, nie zapomnij wytrzeć jego uszu szmatką lub ręcznikiem.

• Pamiętaj, aby do plecaka spakować miskę i butelkę wody. Na rynku jest mnóstwo wariantów, od składanych misek po modele mocowane do butelek.
  • Psy są również niezwykle dociekliwe. Ich radość wywołana przebywania wśród traw i krzewów, może doprowadzić do nieprzyjemnego spotkania z żądlącymi owadami. Jeśli mamy osobniki, które nie są uczulone i jeśli użądlenie nie nastąpiło na wrażliwym obszarze – nie ma potrzeby tak bardzo się martwić.

Najczęściej są to użądlenia w łapy. Potem zwykle pies je liże.

• Spróbuj usunąć żądło, a miejsca użądlenia schłodzić lodem lub posmarować żelem na ukąszenia owadów.

Zachowaj ostrożność podczas używania szczypiec lub pęsety.

• Jeśli miejsce użądlenia zostanie naciśnięte zbyt mocno, możesz wprowadzić jad głębiej w ranę lub po prostu bardziej go rozprowadzić.

Średnie i silniejsze rasy tolerują użądlenia bez większych trudności. Szczenięta i małe osobniki mogą cierpieć z powodu mniejszej budowy ciała.

• Należy zachować ostrożność podczas użądlenia w okolicach pyska, w pobliżu oczu lub bezpośrednio w pysku. Obrzęk może wystąpić tutaj bardzo szybko. Może doprowadzić on do trudności w oddychaniu i uduszenia, zwłaszcza w przypadku użądlenia w pysku. Dlatego w tym przypadku należy zwrócić się o pomoc weterynaryjną. W przypadku psa z alergią na użądlenia otrzymasz od lekarza leki, które zawsze powinieneś mieć pod ręką. Regularnie sprawdzaj obszar użądlenia pod kątem obrzęku lub zaczerwienienia.

Trening

Treningi, ćwiczenia lub na przykład gry,  przeprowadzamy rano lub wczesnym wieczorem. W upale pies nie jest w nastroju do ćwiczeń, Ty też nie.  Jeśli masz szczeniaka w domu, będzie spał on przez większą część ciepłego letniego dnia i jest chętny do zabaw raczej rano i wieczorem.

Wycieczki i wyjazdy

Warto wcześniej sprawdzić lokalizację i upewnić się, że teren jest odpowiedni dla  Twojego psa. Preferuj głównie naturalne ścieżki, najlepiej przynajmniej częściowo w cieniu.

• Podczas jazdy samochodem zwracaj uwagę na bezpieczeństwo i nie zapominaj o regularnych przerwach. W komunikacji miejskiej należy przestrzegać wymagań przewoźnika, często konieczne jest wykupienie dodatkowego biletu.
  • Upewnij się również, że możesz dotrzeć do celu. Niektóre parki lub zabytki pozwalają na ograniczony wjazd, głównie pod pewnymi warunkami. Lepiej mieć pod ręką koszyk – smycz to oczywistość. Nie zapomnij posprzątać po swoim pupilu.
  • Pod żadnym pozorem nie zostawiaj w samochodzie żadnych zwierząt bez opieki. Temperatury w zamkniętych pojazdach rosną bardzo szybko do wysokich i zagrażających ich życiu. Lepiej jest przewozić zwierzęta rano lub wieczorem, gdy temperatury nie osiągają  maksymalnych wartości.