Pozytywne nastawienie w szkoleniu psów + nasze porady i wskazówki

W dzisiejszym artykule chciałabym skupić się na pozytywnym nastawieniu w szkoleniu psów i dlaczego strach i stres nie są dobrym rozwiązaniem. Doradzimy Ci również kilka wskazówek i trików, abyś mógł jak najlepiej wychować swojego psa. To zaczynamy!

Czym jest szkolenie pozytywne?

Zasadą jest współdziałanie i pozytywna relacja między psem a jego panem. Kluczem jest pozytywna motywacja, która prowadzi do wyników. Właściwe wychowanie jest podstawą skutecznego szkolenia każdego zwierzęcia. Pozytywne nastawienie, motywacja i nagrody są wykorzystywane do osiągnięcia pożądanego rezultatu. I to właśnie te zasady, wraz z dużą dozą cierpliwości, prowadzą do wyszkolonego i szczęśliwego zwierzęcia. Dzięki temu pies wykonuje ćwiczenia, bo chce, lubi je, jest zmotywowany i skoncentrowany na funkcjonowaniu i szkoleniu u boku swojego pana. Pochwały, głaskanie i smakołyki służą jako nagrody.

Ponadto, pozytywne nastawienie pomaga w lepszym skupieniu się psa na treningu. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że psu trudniej jest się skoncentrować, gdy jego pan jest w złym nastroju, a trening staje się dla niego sprawą drugorzędną. Pozytywne nastawienie zarówno właściciela, jak i jego futrzanego przyjaciela służy jako motywacja do treningu i wykonywania ćwiczeń, które uszczęśliwią zarówno właściciela, jak i jego pupila.

Jak przeprowadzić szkolenie pozytywne?

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, cierpliwość, wybrana metoda nagradzania i regularne treningi. Nie zapominaj o zapewnieniu psu rozrywki poza szkoleniem, na przykład poprzez wspólną zabawę lub przytulanie. Pozytywne nastawienie jest oczekiwane nie tylko od Twojego czworonożnego partnera, ale także od Ciebie. Unikaj negatywnych emocji, krzyków, przekleństw, oczywiście, nie krzywdź zwierzęcia w żadnej formie. Zawsze miej pod ręką odpowiednią ilość smakołyków, chwal i głaszcz zwierzę.

Przy poprawnym wykonaniu zadania, pokaż psu, że jesteś zadowolony i pochwal go. To właśnie służy jako motywacja do dalszego szkolenia, które jest dla psa zabawą i przyjemnością. Trening jest więc raczej rodzajem wspólnej gry szkoleniowej.

Porady, wskazówki, triki

Strach nie jest rozwiązaniem

Strach i stres nie mają nic wspólnego z prawidłowym wychowaniem zwierzęcia. Jeśli właściciel nie wie, jak szkolić i trenować komendy z psem, powinien zasięgnąć profesjonalnej porady wśród ekspertów i doradców szkoleniowych. Nie szukaj porad wychowawczych na forach dyskusyjnych, zajmij się własną sytuacją z własnym zwierzęciem. Rozwiązaniem w żadnym przypadku nie jest danie klapsa zwierzęciu, zamykanie go gdzieś lub krzyki. To niczego nie rozwiąże a właściciel nic nie osiągnie. Rozwiązaniem nie są też metody typu obroże elektryczne, które przy braku edukacji i szkolenia nie gwarantują niczego poza strachem zwierzęcia.

Szukaj tego, co jest przyczyną niewłaściwego porozumienia, pracuj nad komunikacją ze swoim futrzanym przyjacielem i nad prostotą poleceń, które trenujecie.

Przywódca stada

Z poprzednim punktem związany jest temat „przywódcy alfa” w twoim stadzie. Wiele osób boi się, że ich pies będzie próbował stać na czele grupy i uważa, że kara i krzyk są najlepszą oceną sytuacji. Ważne jest, aby od samego początku ustalić granice, które cała rodzina będzie respektować. Również w tym przypadku obowiązuje zasada, że cała rodzina ( w gospodarstwie domowym) jest zaangażowane w wychowanie zwierzęcia. A gospodarstwo domowe = stado, które potrzebuje przywódcy. Jeśli pies nie wyczuwa wyraźnego lidera, może zacząć próbować sam zyskać autorytet.

Zanim więc kupisz zwierzaka, szczegółowo omów i to w detalach wszystkie kwestie wychowawcze. Na przykład, besztanie i karanie psa za przesiadywanie przy stole, podczas gdy inni domownicy karmią go ze stołu, są powszechne. Całe stado stosuje proste i jasne polecenia. Niewyjaśnione pytania prowadzą do niepotrzebnych krzyków i chaosu w wychowaniu zwierzęcia.

Komunikacja właściciel – pies

Wielu właścicieli uczy się komunikować ze swoimi zwierzętami na swój własny sposób. Mają swoje własne polecenia i sposoby komunikowania się, które pomagają im żyć razem. Najważniejsze jest, aby obserwować zwierzę i poświęcać mu swoją uwagę, żeby wiedzieć czego potrzebuje lub co stara się nam przekazać. Podobnie jak ludzie, zwierzęta mają różny charakter i nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.

Twój pies może również próbować zasugerować, że np. dziś nie jest w nastroju do forsownych ćwiczeń i aktywności. Bądź konsekwentny w swoim szkoleniu, ale jednocześnie bądź wyrozumiały i szanuj potrzeby swojego pupila.

Podobnie, bądź cierpliwy dla swojego futrzanego przyjaciela. Zwłaszcza szczenięta, które dopiero poznają świat zewnętrzny, mogą mieć wypadki i niechcący testować Twoją cierpliwość. Nie trać więc nadziei i kontynuuj pracę z psem nad edukacją i komunikacją.

Pomoce szkoleniowe, ćwiczenia i zachowanie

Najlepszym rozwiązaniem jest uczenie psa od szczenięctwa, ale powiedzenie „Starego psa nowych sztuczek nie nauczysz” zdecydowanie nie jest prawdziwe. Podobnie jak ludzie, psy nieustannie uczą się i odkrywają otaczający je świat. Dlatego wiek psa (czy właściciela 😊) nie jest przeszkodą w szkoleniu i wychowaniu.

Masz psa od szczenięctwa? Świetnie, sytuacja będzie o wiele łatwiejsza! Nie zapominajmy, że bardziej wymagający trening zaleca się rozpocząć od 4 miesiąca, kiedy pies jest już silniejszy i ma bardziej rozwinięte mięśnie. Masz już dorosłego psa a może seniora? Nie ważne, najważniejsze to zacząć uczyć psa reagować na bodźce jak najszybciej.

Trenuj psa do podróżowania komunikacją miejską, do noszenia kagańca, do wizyt u weterynarza. Naucz psa radzić sobie z takimi rzeczami jak sprawdzanie pyska, uszu czy łap. Dzięki temu wizyty u weterynarza będą łatwiejsze, a dla przygotowanego i oswojonego psa mniej stresujące. Nagradzaj swojego futrzanego przyjaciela pochwałami i smakołykami za prawidłowe wykonanie zadania.

Próbuj nowych zajęć, odkrywaj nowe miejsca

To takie typowe, zwyczajne rady, ale dające świetne efekty. Dużą zaletą jest po prostu wypróbowanie nowej aktywności, która wzbudza zainteresowanie zwierzęcia. Nikt nie lubi chodzić w te same miejsca i wykonywać tych samych ćwiczeń w kółko, prowadzi to do znudzenia, frustracji i utraty zainteresowania zajęciami.

Spróbuj więc podczas następnego spaceru skręcić o ulicę dalej, poznaj swoje miasto, spróbuj nauczyć się z psem nowej komendy lub sztuczki, zacznijcie razem uprawiać sport. Jest tak wiele opcji i zajęć, którymi możecie się razem cieszyć. A to właśnie regularny ruch i zainteresowanie zwierzęcia prowadzi do pozytywnej i silnej więzi między Tobą a Twoim pupilem.

Chcesz spróbować czegoś nowego lub nauczyć się odpowiednich umiejętności komunikacyjnych? Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą kursów online, które możesz zacząć ćwiczyć w zaciszu własnego domu, kiedy tylko zechcesz. A nasz wielki plus? Oprócz szerokiej gamy oferowanych przez nas kursów, stosujemy wyłącznie pozytywne podejście i właściwą komunikację, której uczą nasi wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy. Czekamy na Ciebie! 🙂

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů