Połykanie karmy i jak temu zapobiec

Może to sytuacja z Twojego domu: Twój pies nie może się doczekać, kiedy podasz mu porcję karmy do miski, a gdy tylko to zrobisz, chce połknąć całość jednym kłapnięciem, zanim zdołasz go powstrzymać. Jeśli zmagasz się z czymś takim, poniższy artykuł może pomóc Twojemu czworonożnemu przyjacielowi.

Dlaczego trzeba na to uważać?

Istnieje kilka teorii na temat tego, dlaczego psy połykają jedzenie. Większość skłania się do twierdzenia, że ​​połykanie jest wbudowane w zachowanie odziedziczone po ich przodkach, dzikich wilkach. Ponadto osobniki z dużych miotów, schronisk lub zaniedbanej opieki mają tendencję do połykania. Chodzi o myślenie: „Kto je powoli, ten nie je”.

Ze względu na dużą konkurencję trzeba sobie radzić z konsumpcją i nie ryzykować, że zabraknie jedzenia. Pojawiają się też opinie, że niektóre rasy, takie jak labradory, są bardziej podatne ten zły nawyk­­. Większość właścicieli psów spotyka się z takim zachowaniem.

  • Entuzjazm naszych zwierzaków podczas karmienia może na pierwszy rzut oka wydawać się słodki. Możemy też pomyśleć, że pies połyka, ponieważ jest bardzo głodny lub po prostu dobrze mu smakuje.
  • Powodem, dla którego nie lekceważymy połykania, jest zagrożenie zdrowia naszych zwierzęcych przyjaciół. Przy tak szybkiej i niekontrolowanej konsumpcji zwierzętom grozi nie tylko zachłyśnięcie, ale przy minimalnej obróbce mechanicznej istnieje również ryzyko, że kawałki jedzenia utkną im w gardle lub się zakrztuszą.
  • Innym ryzykiem jest to, że pies zwróci tak szybko spożytą karmę, co ponownie obciąża przewód pokarmowy. Ponadto przy częstych wymiotach błony śluzowe mogą zostać nadżarte od soków trawiennych.

Występuje również połykanie powietrza. Podczas szybkiego połykania karmy dochodzi także do zjawiska, gdzie wraz z jedzeniem do żołądka dostaje się połykane wraz z nim powietrze. Prowadzi to w najlepszym razie tylko do nadmiernych wzdęć lub odbijania się. Jednak po połknięciu powietrza żołądek zaczyna zwiększać swoją objętość. W rezultacie może wystąpić skręt żołądka. Może to również wystąpić również z innych powodów, takich jak spożywanie dużej ilości jedzenia na raz lub wczesna aktywność fizyczna po lub przed karmieniem.

  • Granulki i inne twarde pokarmy pomagają również w utrzymaniu zdrowych zębów. Podczas gryzienia zęby są ścierane, czyszczone i utrzymywane w stanie ostrym. W przypadku połykania pokarmu bez mechanicznej „obróbki” zębami, może zacząć tworzyć się na nich kamień nazębny. Utrzymanie zdrowej „jamy ustnej” jest również ważne ze względu na możliwy rozwój zapalenia dziąseł i utratę zębów.

Z własnego doświadczenia chciałabym wspomnieć, że niekontrolowane połykanie od szczenięcia bardzo łatwo przeradza się w nieostrożne jedzenie absolutnie wszystkiego. Podczas spacerów trudniej jest wtedy chronić psa przed spożyciem obcych i potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Właśnie z tego powodu dobrze jest nie zwalniać tempa w odzwyczajaniu psa od tego złego nawyku.

Rozwiązanie

Rozwiązanie jest bardziej skomplikowane. Nie da się wytłumaczyć zwierzętom, dlaczego ich zachowanie jest złe i nie ma wielu sposobów na „spowolnienie” ich podczas karmienia. Czasami zwierzęta same się tego uczą, dzieje się to głównie po wyjściu z okresu szczenięcego.

  • Najprostszym rozwiązaniem jest zakup miski „opóźniającej”. Występują w różnych typach, ale idea jest zawsze ta sama. Granulat wpasowuje się w występujące w misce zagłębienia, z których psu trudniej wyciągnąć pokarm. Cały proces jedzenia jest więc wydłużony, pies musi postarać się o pożywienie. Tutaj radzę upewnić się, że pies nie nauczy się podnosić, przechylać ani przewracać miski. Najlepiej postawić miskę na antypoślizgowej powierzchni lub w uchwycie.

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů