Najlepszy pies dla dzieci?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że doskonały pies do każdego domu, nie istnieje. Każdy z nas ma nieco inne wymagania, możliwości czasowe i wyobrażenia o idealnym zwierzęcym towarzyszu. Dla rodziców jednym z głównych czynników przy wyborze psa jest to, jakie będą jego relacje z dziećmi. Nikt nie może zagwarantować, że szczeniak którego kupujesz do domu, a potem dorosły pies,  będzie dogadywał się z Twoimi dziećmi. Jak więc zacząć?

Zdajmy sobie sprawę, że:

Naprawdę konieczne jest wyszkolenie, wychowanie i socjalizacja psa dowolnej rasy. Nawet taki Golden Retriever, z niekonsekwentnym wychowaniem i słabą socjalizacją (np. przebywa tylko w domu z  ogrodem i raz w tygodniu idzie na spacer po lesie lub na łące), może wymknąć się spod kontroli i stać się psem, którego Twoje dzieci będą się bały. Dotyczy to każdego psa. 🙂

Na czym się skupić?

  • Nie wybieraj psa tylko dlatego, że po prostu lubisz tę rasę lub dlatego, że chciałeś ją mieć jako dziecko. Nawet nie myśl w taki sposób, że ktoś z okolicy powiedział Ci, że ta rasa jest idealna dla jego dzieci, a inna rasa w ogóle nie jest odpowiednia.

Każdy pies może stać się najlepszym przyjacielem rodziny, wymaga to jednak odpowiedniej edukacji ze strony właściciela. Podobnie jak w przypadku ludzi, zachowanie każdego psa jest indywidualne, a fakt, że coś jest typowe dla danej rasy, nie oznacza, że ​​dotyczy to jednakowo wszystkich osobników w jej grupie. Bardziej aktywne rodziny, które posiadają ogród są w stanie bardziej zmęczyć zwierzę, nawet o dużym temperamencie, niż osoby mieszkające w mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że druga rodzina nie będzie w stanie zapewnić mu idealnego domu.

Konieczne jest uświadomienie sobie, czego faktycznie oczekujemy od psa i co jesteśmy w stanie mu zapewnić. Czy możemy go odpowiednio wyszkolić? Chcesz szczeniaka, który będzie dorastał z Twoimi dziećmi, ale czy masz czas i siły, aby go tego wszystkiego nauczyć? I nikt nie może Ci zagwarantować, jak to będzie w wieku dorosłym. Opieka nad małym dzieckiem i jeszcze mniejszym szczeniakiem wymaga sporej dawki cierpliwości. A może chcesz dorosłego psa, który zna podstawowe komendy i zasady higieny, ale nie będzie z Tobą od małego i nie będzie dorastał z dziećmi …?

Ważne jest, aby rodzice nie ulegali prośbom dzieci, które już wybrały sobie psa ze względu na wygląd. Rodzina musi wspólnie znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie, a nie skupiać się tylko na wyglądzie lub urodzie. Musimy też zdawać sobie sprawę z trudności chowania każdej rasy. Pies z długimi włosami zrobi większy bałagan i będzie wymagał więcej pielęgnacji sierści. Inne potrzebują dużo ruchu i mogą niszczyć przedmioty, gdy brakuje im aktywności. Niektóre rasy są bardziej narażone na choroby….

Rodzina szuka takich psów, które będą lojalnymi towarzyszami dla dzieci, osobistą ochroną, poduszką podczas zasypiania i najlepszymi partnerami do zabawy. Ale tylko niektórzy z nich pomyślą o tym, jak same dzieci podejdą do zwierzęcia. Dla bardziej energicznych latorośli odpowiednie są rasy średnie i większe, które mogą z nimi biegać  lub szarpać się z nimi o zabawki. Do tego są to psy „mocniejsze”, które wytrzymają, gdy dziecko na nie wejdzie, położy się na nim, oprze lub nadepnie mu na łapę. Starsze dzieci nabywają rasy średnie i mniejsze, mniej wymagające. Dorosłe dzieci są bardziej zręczne, jeśli chodzi o obchodzenie się z psem, na przykład podnoszenie czy inne manipulacje.

Ponadto mówi się, że jest to pewna odpowiedzialność dziecka za psa i na początku preferowane są rasy wymagające lżejszej opieki. Na przykład taki Yorkshire Terrier nie potrzebuje tyle ruchu, szybko się uczy, jest zabawny i inteligentny, nie wymaga opieki i dożywa późnej starości.

Jeśli zaczęlibyśmy wymieniać wszystkie rasy, które polecamy / nie polecamy dzieciom, byłaby to długa lista. Dlatego skupimy się na rasach często hodowanych i które są bardziej odpowiednie dla rodzin z dziećmi.

Golden Retriever

Są bardzo inteligentne, zabawne i spokojne. Nadają się do domów z ogrodem, ale również do większych mieszkań. Potrzebują bardziej aktywnej rodziny, która każdego dnia może poświęcić im trochę czasu. Potrafią długo bawić się z dziećmi, szybko uczą się różnych sztuczek i potrzebują jedynie podstawowego przeszkolenia. W porównaniu z labradorami są bardziej powściągliwe i cierpliwe. Nie są agresywne i zdecydowana nadają się do środowiska, w który przebywają małe dzieci.

Dobrze dostosowują się do właścicieli. Nie potrzebują tak dużo ruchu każdego dnia, ale wymagają przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu zabierać je na długi spacer, wycieczkę czy bieg, co trzeba uwzględnić w tygodniowym rodzinnym harmonogramie. Są psami stosunkowo aktywnymi i trzeba je nauczyć odpoczynku.

Nadają się dla mniejszych i większych dzieci, dobrze komponują się z innymi zwierzętami. Rasa ta będzie służyć rodzinie jako wdzięczny towarzysz i czujny strażnik.

Labrador Retriever

Razem z Golden Retriever to najpopularniejsze rasy rodzinne. Są inteligentne, zabawne i pełne akcji. Potrzebują więcej ruchu, więc upewnij się, że masz czas na dłuższe spacery i częste wycieczki przyrodnicze. Dobrze dogadują się z ludźmi, chronią swoje rodziny i są lojalnymi partnerami swoich dzieci. Ale potrzebują gospodarstwa domowego z aktywnym stylem życia.

Są cierpliwe i lubią uczyć się nowych sztuczek, nie lubią nudy i stereotypów. Potrafią bawić się z dziećmi w przeróżne gry, które zmęczą nie tylko psa, ale także Twoje pociechy. W przeciwieństwie do Golden Retrieverów nie wymagają takiej pielęgnacji sierści – wystarczy je w razie potrzeby wykąpać i raz na tydzień wyczesać.

Nadaje się do większych domów, najlepiej z ogrodem. Dobrze dogaduje się ze zwierzętami, każdy inny pies w gospodarstwie również pomoże mu wybiegać nadmiar energii.

Buldog

Mniej znany przedstawiciel, ale niesamowity towarzysz. Nie wymaga większej opieki ani przestrzeni i dobrze dostosowuje się do rodziny. Są energiczne, ale w domu spokojne i uporządkowane. Nie są agresywne w stosunku do ludzi ani zwierząt, ale będą w stanie stanąć do obrony „ludzkiego stada”. Ze względu na bardziej masywną sylwetkę nadają się również dla małych dzieci, które bez problemu mogą się na nie wchodzić.

Jedynym minusem może wydawać się ich potrzeba zwiększonej higieny zębów, które trzeba czyścić. Właściciele muszą również czyścić psu zmarszczki na pysku i ogonie z roztoczy i uwięzionego brudu.

Pudel

Przedstawiciela, którego możemy nabyć w dwóch wielkościach. Ludzie w dużych mieszkaniach i domach często sięgają po osobniki o większych rozmiarach, przedstawiciele miniaturek pasują do małych mieszkań. Większość hodowców doceni fakt, że pudle linieją minimalnie i dlatego są odpowiednie dla alergików. Z drugiej strony ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji, czesania i strzyżenia.

Dzięki hodowli do celów łowczych jest rasą o dużej wytrzymałości i dużej ilości energii. Jest odpowiedni dla bardziej aktywnych rodzin, które będą w stanie zapewnić im wystarczającą ilość ruchu każdego dnia.

Względem dzieci i nieznajomych w pierwszych momentach mogą być ostrożniejsze, ale nigdy nie są agresywne. W stosunku do dzieci są zawsze ostrożne i cierpliwe, potrafią się z nimi bardzo dobrze bawić, lubią uczyć się nowych rzeczy lub uczestniczyć w  różnych aktywnościach. Pudel będzie potrzebował trochę więcej czasu i cierpliwości niż inne psy, aby zaaklimatyzować się w gospodarstwie domowym i będzie potrzebował swojej przestrzeni osobistej.

Dzięki delikatniejszej budowie nie mają „postury” jak inne rasy, ale potrafią bawić się z dziećmi przez długie godziny. Ponadto są spokojne, ciekawe i inteligentne, szybko uczą się nowych poleceń i doskonale dostosowują się do swojej rodziny.

Yorkshire Terrier

Niewymagająca, miniaturowa rasa, doskonale dopasowująca się do swoich właścicieli. Nie wymagają tak dużej pielęgnacji, nie linieją, dlatego nadaje się również dla alergików. Trzeba jednak regularnie czesać i strzyc ich sierść. Ich miniaturowa budowa i waga zwykle około 2-3 kilogramów nie pozwalają im na dostateczne obciążenie łap i dlatego konieczne jest skrócanie pazurów. Musimy też bardziej dbać o ich zęby.

Bardziej nadaje się dla starszych dzieci jako pierwszy pies. Wystarczą krótsze spacery, ale bez problemu poradzi sobie z dłuższymi wędrówkami.

W ogóle nie są agresywne, w pierwszych dniach mogą być bardziej zamknięci w stosunku do dzieci, ale po przyzwyczajeniu się są lojalnymi obrońcami i towarzyszami. Są bardzo inteligentne i szybko uczą się poleceń. Z dziećmi lubią walczyć o zabawki, bawić się w pościg lub w chowanego i często próbują znosić mniejsze gałązki. Mogą być bardziej bojaźliwe w stosunku do innych zwierząt, ale nigdy nie są agresywne.

Staffordshire Bull Terrier

Rasa ciesząca się coraz większą popularnością wśród rodzin. Musi mieć wyznaczone granice i przejść podstawowe szkolenie. Są uparte, ale szybko się uczą i rozumieją, kto podejmuje decyzje. Potrafią bardzo zżyć się z resztą rodziny, co powoduje dla nich trudny okres przy dłuższej separacji. Zrobią wszystko dla swojej rodziny, a większość posiadaczy określa go jako „psią nianię” lub „inne dziecko w rodzinie”. Kochają dzieci i zawsze są blisko najmniejszych członków rodziny. Będą spać przy kołyskach i łóżeczkach w pokojach dziecięcych, uwielbiają przytulanie i zabawę. Jest idealnie, jeśli jest przyzwyczajony do innych zwierząt domowych od najmłodszych lat.

Jest to rasa bardzo lubiąca kontakt bezpośredni, inteligentna i zabawna. Potrzebuje trochę więcej ruchu, idealne są dla nich domy lub duże mieszkania. Lubią pływać i kochają długie wędrówki i wycieczki.

Uwielbiają bawić się z dziećmi na różne sposoby, nie mają nawet problemu z ciągnięciem za łapy, czy uszy. Przy dobrym wyszkoleniu nigdy nie skrzywdzą. Są bardzo towarzyskie i liczą na to, że będą zawsze blisko Ciebie. Będą ci nieustannie udowadniać swoją miłość i oddanie.

Ze względu na swój upór są odpowiednie dla bardziej doświadczonych hodowców.

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů