Jak oduczyć psa proszenia przy stole?

Wyobraź sobie rodzinny niedzielny obiad, dobre jedzenie i świetne towarzystwo.

 • Siadasz przy stole, ale coś, a raczej ktoś dotyka Cię wilgotnym nosem  i kręcąc się pod stołem dzwoni talerzami.
 • Chwilę później czujesz drapanie łapy i czyjeś spojrzenie. Coś Ci to przypomina? Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak go tego oduczyć.

Jak zacząć?

Oczywiście im szybciej zaczniesz psa uczyć, tym lepiej. Ale nikt nie może zagwarantować że to, czego oduczysz szczeniaka, nie spróbuje on ponownie kiedy będzie dorosły. Ale tego można też oduczyć nawet psa „dorosłego”. Z pewnością nie jest więc prawdą, że nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek. Wiek, waga i charakter psa nie ma tutaj znaczenia. Potrzebna jest jedna rzecz – cierpliwość.

 • Najważniejsze to nie ulegać tym „smutnym” psim oczom i być w tym konsekwentnym.

Wszyscy razem

Podobnie jak w przypadku każdego innego szkolenia psów ważne jest, aby wszyscy domownicy postępowali tak samo.

 •  Uzgodnij podstawowe zasady, których będziecie przestrzegać i umówcie się, że pies nie będzie dostawał jedzenia ze stołu.
 • To samo dotyczy gości lub osób, które czasami opiekują się Twoimi pupilami. Oni mają największe szanse na to, aby ulec „smutnym” oczom Twojego psa. Bez jednomyślnego podejścia wszystkie wysiłki pójdą na marne.

Ignoruj zaczepki

„Maślane” oczy Twojego psa bardzo łatwo mogą spowodować, że pomyślisz: „a może zacznę jutro?”

 • Pies bardzo szybko wyczuje, że to na Ciebie działa.

W ogóle nie patrz mu w oczy, nie rozmawiaj z nim ani w żaden sposób nie zwracaj na niego uwagi. Na jego kolejnej próbie przyciągnięcia naszej uwagi skupimy się w następnym kroku. Próba oduczenia psa dokuczania jest ściśle związana z jego posłuszeństwem. Jeśli pies nie opanował podstaw posłuszeństwa, wtedy dokucza, zaczepia lub wykazuje inne niewłaściwe zachowanie (skakanie, szczekanie, gryzienie itp.). Jeśli chcesz wziąć sprawy w swoje ręce i raz na zawsze bez krzyków i przemocy zająć się wychowaniem swojego psa tak, abyście byli dwoma wspaniałymi partnerami z przyjemnością powitamy Cię na naszym Kursie podstaw wychowania psa, na którym nauczymy Cię wszystkiego razem.

„Nie wolno!”

Nie pozwól psu przekroczyć granicy.

 • Na przykład, aby wdrapywał się lub wskakiwał na kolana innych, szczekał lub drapał pazurami, aby przyciągnąć uwagę.

Daj mu do zrozumienia, że już wystarczy, najlepiej poprzez wyuczone komendy „nie”, „nie wolno”. Pies zna te polecenia i doskonale wie, co one znaczą, chociaż może udawać, że nie rozumie ani jednego słowa.

Ale nigdy nie używaj siły.

Żadnego jedzenia ze stołu

Innym trikiem jest nie dawanie psu niczego ze stołu. Ale to NAPRAWDĘ NICZEGO. I musisz to wyjaśnić wszystkim członkom rodziny. Tylko wtedy będzie to miało skutek.

 • Nie tylko podczas jedzenia, ale także w ogóle tego, co leży na stole (na przykład  ukruszony kawałek ciasta lub ciasteczka z popołudniowej kawy).
 • Zwierzęta nie potrafią odróżnić tych dwóch sytuacji i nadal traktują to jako szansę, aby coś dobrego ze stołu uszczknąć.

Podobnie wygląda to w moim domu podczas gotowania, kiedy swojemu psu nie daję nic do jedzenia ze stołu czy blatu, z którego przygotowuję posiłek.

 • Po ugotowaniu dostaje coś dobrego do miski, więc zamiast próbować coś „uprosić”, cierpliwie czeka na swoją rację w miejscu,  gdzie stoi miska. To mały szczegół, ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo skuteczny.

Pomogło to również nam: przestaliśmy jeść przy niskim stole, który wprost kusił psa różnymi łakociami.

 • Przy wysokim stole, gdzie go ignorowaliśmy, a on nie miał możliwości zobaczyć niczego do jedzenia ani jak się do niego dostać, zrezygnował ze swoich wysiłków i teraz po prostu leży pod stołem lub obok nas.

Czas na kolację dla wszystkich

Inną opcją jest podanie psu jego własnego jedzenia lub przysmaku, w celu odwrócenia jego uwagi od stołu.

 • Pies może biegać dookoła stołu tylko z powodu głodu.
 • Ponadto kiedy jest najedzony może chcieć  położyć się i odpocząć, więc nawet nie pomyśli o zaczepkach się przy stole.

Tutaj ważne jest, aby naprawdę niczego nie dawać psu do jedzenia, ponieważ mógłby nauczyć się szybko połykać jedzenie z miski i znowu biec do stołu po coś innego.

I nie chodzi tylko o to, że takie „żebranie” przy stole dla niektórych może być krępujące, ale także o prosty fakt, że niektóre potrawy mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia psa.

 • Już tylko z tego powodu naprawdę lepiej nie podawać mu niczego ze stołu i skupić się wyłącznie na swoim posiłku.
 • W końcu będziecie przecież mieli dla siebie mnóstwo czasu 🙂
 • Możecie na przykład wybrać się razem na popołudniowy spacer.

Jeśli chcesz mieć w domu wychowanego psa, dołącz do naszego kursu  Podstawy wychowania psa, gdzie pomożemy Ci w jego wychowaniu. Cały kurs prowadzony jest w zabawny sposób, więc naprawdę bawi psa i Ciebie, gdy widzisz jak Twój czworonożny przyjaciel łatwo uczy się nowych rzeczy i staje się świetnym towarzyszem. 

Życzymy Ci wielu sukcesów !!!

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů