Jak myślisz, dlaczego psy wyją?

Nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie i powodów może być kilka. Co psy próbują nam powiedzieć? I czy możemy oduczyć psa wycia? Eksperci są zgodni, że wycie psa jest pozostałością zachowania dzikich wilków. Używają go jako jednego ze sposobów komunikacji. Ale co dokładnie udomowione psy próbują nam powiedzieć kiedy wyją?

Co próbują nam powiedzieć?

Najważniejszą rzeczą jest dowiedzieć się, co powoduje, że pies wyje. Wycie może być próbą zwrócenia uwagi lub ostrzeżenia innych. Głośne wycie mogą również służyć jako próba wezwania innych członków sfory.

Ostrzeżenie, komunikacja

 • Wycie służy również jako forma ostrzeżenia i ochrony. Na przykład pies może wyć podczas pilnowania, aby odstraszyć wroga i jednocześnie wezwać do pomocy innych członków sfory. Głośne wycie służy również jako ostrzeżenia dla obcych psów.
 • Niektóre również dołączają i reagują na odgłosy innych psów, ze względu na naturalną potrzebę reagowania na wycie innych. Inni lubią wtórować do dźwięków syren lub klaksonu.
 • Pamiętaj, że niektóre rasy mają silną skłonność do wycia, które jest częścią ich natury. Zwłaszcza rasy nordyckie (takie jak husky czy malamute) znane są z głośnego wycia.
 • Uwaga, wycie może również wskazywać na problemy zdrowotne. Pies może okazywać ból poprzez wycie i skomlenie, a w tym przypadku nie ma łatwiejszego rozwiązania, niż jak najszybsze poszukanie weterynarza. Powinniśmy być czujni zwłaszcza, gdy pies zachowuje się zbyt cicho, i można zauważyć inne objawy (brak apetytu, nerwowość, biegunka, nadmierne zmęczenie,…).

Nuda, nadmiar energii

Niektóre czworonogi starają się zwrócić uwagę na dyskomfort związany z niewystarczającą aktywnością. Mówiąc najprościej, zwierzak może być znudzony lub niewystarczająco „zmęczony”. Na przykład wielu właścicieli może nie zdawać sobie sprawy, że ich zwierzak jest bardziej aktywną rasą, a krótkie spacery po prostu nie wystarczą. U zwierząt, podobnie jak u ludzi, konieczne jest ćwiczenie nie tylko ciała, ale także umysłu. Mało nowych doznań, brak kontaktu z innymi zwierzętami oraz niewystarczająca aktywność fizyczna mogą psa frustrować. A to sprowadza nas z powrotem do objawów dyskomfortu i wycia.

Pies wyje pod nieobecność właściciela

 • Niektórzy eksperci zgadzają się, że wycie pod nieobecność właściciela wskazuje na problemy z separacją i samotnością. Pies może obawiać się porzucenia, znalazł się w sytuacji, która nie jest dla niego przyjemna, ponadto nie wie, czy właściciel wróci. Nie zapominaj, że pies to stado i bardzo towarzyskie zwierzę, dla którego samotność może nie być przyjemna. Podczas głośnego wycia, najczęściej związanego z niszczeniem przedmiotów, pies może próbować dać upust niepokojowi i frustracji.
 • Ponadto dzikie psy i wilki używają wycia jako sposobu na przywołanie sfory. W ten sposób pies może chcieć próbować sprowadzić właściciela z powrotem do domu.

Czego nie robić?

Nigdy nie karz zwierzęcia za jego zachowanie. Dla psa to naturalny sposób komunikowania się z otoczeniem. Dlatego nigdy nie zamykaj nigdzie zwierzęcia, nie karz go w żaden sposób, a raczej staraj się znaleźć przyczynę problemu. Ale rozwiązaniem nie są przesadne i „pocieszające” reakcje na zachowanie psa. Takie zachowanie pies odbierze jako: „Pan mnie pociesza, musiał być powód do obaw”. W efekcie sytuacja może się stopniowo pogarszać, a pies może próbować zintensyfikować swoje zachowanie.

Czy można psa oduczyć wycia?

Przede wszystkim powinieneś spróbować dowiedzieć się, co swoim wyciem pies próbuje Ci powiedzieć. W przypadku niektórych psów problem może by błahy i można go samemu rozwiązać. Ale nie jest wstydem zwrócić się do ekspertów w dziedzinie szkolenia i zachowania psów. Wskażą Ci najlepsze rozwiązanie.

Co mogę zrobić?

 • W przypadku nadmiaru energii pomagają dłuższe spacery lub nowe zajęcia. Idealnie jest dać zajęcie nie tylko ciału, ale także umysłowi psa. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są nowe zabawki lub różne układanki, które będą zabawiać pupila pod Twoją nieobecność. Dla urozmaicenia polecam zakup zabawki, z której podczas zabawy wypadają psie smakołyki. To często najlepsza motywacja do myślenia i dalszych badań.
 • Pies nie musi mieć sterty zabawek, wystarczy kilka, które raz na jakiś czas będziesz zmieniał. Dla psa zabawka, którą zna, jest mniej interesująca. Ale jeśli ukryjesz je przed nim na kilka tygodni, a potem wyciągniesz z ukrycia, to zwierzę bardziej się nimi zainteresuje. Ale nie ukrywaj przed nim szczególnie ulubionej zabawki.
 • Do ulubionych należą również gwiżdżące zabawki lub drewniane hantle, które wytrzymują naprawdę długo.
 • Dywaniki do „wąchania” mogą również pomóc znudzonym psom. Wspomagają naturalny instynkt poszukiwania „ofiary” po zapachu, dodatkowo wąchanie zapewni im zabawę na bardzo długi czas. To jedna z najbardziej zajmujących psa zabawa, gdzie może dodatkowo znajdować przysmaki.
 • Idealnie jest do domowych aktywności dodać jakąś aktywność na zewnątrz. Często wystarczy po prostu wybrać się na dłuższy spacer lub dodać krótszy w ciągu dnia. Ale jeśli nie masz zbyt dużo czasu na wycieczki na łono natury lub długie spacery, możesz pomóc sobie aportowaniem, bieganiem po psim parku, nauką nowych poleceń, odkrywaniem nowych tras lub regularnym uprawianiem sportu z psem.

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů