Dlaczego pies zakopuje przedmioty?

Może już spotkałeś się z tym: pies dostał od Ciebie smakołyk lub nową zabawkę, ale zamiast się cieszyć, natychmiast pobiegł ją zakopać. Dlaczego psy to robią i co próbują nam powiedzieć?

To odruch instynktowny. Zakopywać mogą z różnych powodów i niektóre osobniki będą wykazywały większą skłonność do tego typu zachowań. Najważniejsze jest, aby odkryć powód takiego zachowania i zastanowić się, co można z tym zrobić. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że chociaż pies jest zwierzęciem udomowionym, to nie powinniśmy uniemożliwiać mu naturalnego zachowania, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Głównym powodem zakopywania jest zwykle instynkt ukrywania zdobyczy przed drapieżnikami. W ten sposób pies może ukryć np. resztki jedzenia, których nie jest już w stanie spożyć.

Wrodzony instynkt mówi mu, że ​​złapanie nowej okazji może stanowić problem, dlatego też ukrywa pozostałe resztki. Zapasy na „gorsze czasy” dzieli na kilka kryjówek, więc w przypadku znalezienia jednej kryjówki drapieżnik nie zdobędzie całej zdobyczy.

Nie muszą to być tylko resztki jedzenia – psy często chowają na przykład zabawki lub inne ulubione przedmioty. Suczka naszych znajomych zakopała w ten sposób koc w którym, jako szczeniak, została zabrana od matki.

Spotykam się też z opinią, że pies ukrywa resztki jedzenia, ponieważ chce je ukryć przed innymi członkami stada. Działa więc profilaktycznie w obawie przed niedostatkiem pokarmu.

Pochowane w ten sposób w ziemi resztki jedzenia są chronione przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi i muchami, np. stosunkowo dobrze są w ziemi przechowywane kości. Ponadto chłodniejsza temperatura panująca w glebie spowalnia procesy gnilne, więc żywność dłużej się przechowuje.

Taką „ziemną skrytkę” z żywnością łatwiej znaleźć (po zapachu), niż zakopaną zabawkę. W przypadku zabawek pies może mieć problem z jej znalezieniem, dlatego takie „skarby” znajdujemy zwykle sami np. podczas kopania w ogródku.

Zakopywanie zabawek może również wskazywać na powszechny stereotyp, że pies po prostu się nudzi i w ten sposób wypełnia sobie wolny czas.

Z tego powodu ważne jest, aby wspierać nie tylko jego aktywność fizyczną, ale także umysłową. Zdobądź więc więcej zabawek dla psa, które zajmą go podczas Twojej nieobecności. Idealne są również różne łamigłówki dla psów lub gry z dawkowaniem smakołyków. Idealnie jest rzucać zabawki w różnych odstępach czasu. To jest taka forma „dywersyfikacji”.

Zakopywanie przedmiotów jest więc w pewnym sensie formą ochrony lub ukrycia cennych dla psa rzeczy.

Psie „grabienie”

  • Inne powody kopania w ziemi odnoszą się do potrzeby polowania (zdobywania łupu).

W ten sposób pies próbuje dostać się po zapachu do zamieszkanych nor i schowków z zakopaną wcześniej żywnością. Spotykają się z tym właściciele takich ras jak teriery, cocker spaniele, retrievery i psy gończe. Wyhodowane w tym celu rasy mają silnie zakorzenioną potrzebę polowania na zdobycz i współpracy w stadzie.

  • Prawdopodobnie wszyscy właściciele psów zetknęli się z widokiem „grabienia” ziemi przez swojego pupila, zaraz po zrobieniu ”grubszej sprawy”.

W tym miejscu chciałabym obalić mit, że pies próbuje zakopać to, co zrobił. Dzieje się tak ze względu na to, że pies chce oznakować to miejsce. Posiadają one na łapach gruczoły potowe wydzielające feromony o nieprzyjemnym zapachu. W ten sposób „zaznaczają” to miejsce jako własne.

  • Szczególnie w miesiącach letnich możemy napotkać takie drapanie na stosunkowo dużych obszarach powierzchni ziemi.

Psy robią to z powodu ciepłej, letniej pogody. Zimna gleba, na której mogą się położyć, służy jako forma chłodzenia. W miesiącach letnich możemy pomóc psom w razie upałów, głównie poprzez zapewnienie wystarczającej ilości cienia i chłodnych przestrzeni. Osobniki chowane na zewnątrz powinny mieć cień i najlepiej trawiastą powierzchnię, która jest przyjemniejsza niż rozgrzany beton.

W tym celu można również wykonać podkładki chłodzące lub kupić płytki nadmuchiwany basen z wodą. Jednak ze względów bezpieczeństwa używaj go tylko wtedy, gdy jesteś w pobliżu. Nie zapominajmy o wystarczającej ilości płynów dla wszystkich zwierząt.

  • Innym częstym przykładem jest drapanie ziemi przez ciężarne suki.

Szukają w ten sposób miejsca, może to też być oznaką zdenerwowania. Suki mogą również drapać w miejscu, w którym śpią – można to nazwać przygotowaniem miejsca. Drapanie może być również jednym z sygnałów o zbliżającym się porodzie. Może być również oznaką fałszywej ciąży.

  • Wreszcie, może to być próba ucieczki zwierzęcia.

Pies może próbować kopać pod płotem, aby dostać się do sąsiadów hodujących np. kury lub króliki. Innym przypadkiem jest próba ucieczki psa do suki.

Dla bezpieczeństwa każdego ważne jest, aby nie dopuścić do ucieczki psa. Może również pomóc, jeśli usuniemy z jego widoku powód, dla którego chciałby uciec. Jednak wciąż są to zwierzęta, które mają doskonały zmysł węchu, więc ta rada może nie zawsze zadziałać.

Podsumowałam tutaj najczęstsze powody grzebania i drapania ziemi u naszych czworonożnych przyjaciół. Najłatwiejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest odkrycie możliwej przyczyny, którą spróbujemy rozwiązać. W takich przypadkach kary niewiele pomagają. Dlatego łatwiej jest nie karać psa za jego wrodzone zachowanie i raczej starać się znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadać wszystkim.

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů