Dlaczego pies boi się burzy?

 • Pierwszy grzmot, a Twój pies drży pod kołdrą?
 • A może pierwsze krople właśnie zaczęły spadać i spodziewasz się kłopotów?
 • Po każdej burzy nie wiadomo, czego się spodziewać.
 • A skąd strach przed burzą u Twojego pupila?

Strach przed burzą jest bardziej powszechny wśród psów, niż wielu z nas myśli. W związku z tym czasami używamy terminu fobia. Sam strach i jego przejawy są zwykle trudne do wyleczenia i rzadko mamy do czynienia z bardziej zauważalnymi rezultatami. Ale nie poddawaj się.

Dlaczego pies się boi?

 • Powód, dla którego psy boją się burzy wciąż nie jest znany, nawet wśród ekspertów. U jednych strach jest wrodzony, inne mogą reagować negatywnie np. po złym doświadczeniu, które zwierzęta wiązały z burzami.
 • Mój znajomy, na przykład, musiał być zabrany do szpitala podczas silnej burzy, a pies został sam z nieznajomym. Prawdopodobnie związał stresującą sytuację ze złą pogodą i od tego czasu odczuwa wielki strach przed burzą.
 • Ponadto zwierzęta są bardzo podatne na emocje. Jeśli czują zdenerwowanie lub niepokój ze strony innych domowników (czyli ich stada), mogą skojarzyć negatywne uczucie z ciągłym hałasem na zewnątrz.
 • Bardziej wrażliwe osobniki mogą również cierpieć z powodu nagłych zmian ciśnienia wywoływanych przez burze.
 • Najprostszym wyjaśnieniem jest jednak to, że pies po prostu boi się głośnych i nieprzyjemnych dźwięków. Istnieją również opinie, że niektóre rasy są bardziej wrażliwe na intensywne odgłosy. Również tutaj zwykle zdarza się, że psy, które boją się burz, mają również problemy ze świątecznymi petardami i innymi głośnymi dźwiękami.

Objawy

Najczęstsze objawy lęku i strachu to:

 • Szczekanie
 • Wycie
 • Niespokojne ruchy
 • Hiperwentylacja
 • Drżenie
 • Chowanie się

W niektórych przypadkach może wystąpić oddanie moczu lub defekacja.

Ponadto wraz z wiekiem reakcje zwierzęcia mogą się pogarszać. Dlatego lepiej nie bagatelizować tej sytuacji i poprosić o pomoc specjalistę, który ma duże doświadczenie z tego typu zachowaniem u psa.

Jak reagować?

Zbyt przesadne reakcje nie powinny mieć miejsca.

 • Nie karz psa, jego postrzeganie sytuacji może się pogorszyć.
 • Jednak nadmierna „czułość” też nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ utwierdza psa w przekonaniu, że jednak coś jest nie tak.
 • Nie jest również idealnym rozwiązaniem odizolować zwierzę od hałasu.
 • Najlepiej pozwolić mu powoli przyzwyczaić się do hałasu.

Idealny sposób to:

 • Bawić się z psem
 • Aportowanie zabawek
 • Zajmowanie się psem w ustronnym miejscu

Zapewnij zwierzęciu dostęp do miejsc, w których będą się czuły bezpiecznie, takich jak korytarz lub pod stołem.

 • Każdy osobnik zazwyczaj wybiera swoje miejsce. Uważaj jednak, aby pies nie doznał kontuzji w poszukiwaniu bezpiecznej kryjówki. To tylko pogorszyłoby całą sytuację.
 • Innym rozwiązaniem jest redukcja hałasu. Na przykład włączamy telewizor lub radio, gdzie z czasem ściszamy głośność, aby pies powoli oswajał się z hałasem i nie kojarzył go z niebezpieczeństwem czy ryzykiem.
 • Niektórzy hodowcy ćwiczą odtwarzając odgłosy burzy, na przykład na odtwarzaczach muzycznych, podczas codziennych czynności. Wtedy psy mogą nauczyć się łagodniej reagować na hałas w miarę upływu czasu i wraz ze wzrostem głośności.

Jednak nie pozwól psu cierpieć z powodu wielkiego strachu. Na początku lepiej nie zostawiać go samego.

 • Idealnie jest omówić swoją sytuację z ekspertem w zakresie zachowania i szkolenia psów. Oni najlepiej pomogą rozwiązać Twój indywidualny problem.

Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu

Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů