4 powody, dla których pies nie jest odpowiednim prezentem świątecznym

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i zapewne każdy z nas chce uszczęśliwić swoich bliskich tymi najlepszymi prezentami pod choinkę. I to właśnie w okresie przedświątecznym wiele osób myśli o tym, aby sprawić sobie nowego członka rodziny. Ale dlaczego to nie jest taki dobry pomysł?

Niektórzy ludzie nadal uważają, że pies to łatwy sposób na zapewnienie rozrywki całej rodzinie. Świadczy o tym na przykład zwiększone zainteresowanie o sprawienie sobie zwierzątka w czasie pandemii. Ale co stanie się z nimi, kiedy życie wróci do stanu, w którym będzie choć trochę mniej chaotyczne dla nas wszystkich? Czy będą mieli jeszcze dla nich czas?

1) Decyzja podjęta pochopnie

Najczęstszym problemem jest to, że wiele osób, które chcą dostać psa na święta, nie przemyśli dobrze tej decyzji. Nie należy kupować zwierzęcia bez zastanowienia. Na przykład, wielu rodziców chce sprawić psa swoim dzieciom, ponieważ te nieustannie o niego proszą. Nie zastanawiają się jednak już nad tym, czy są w stanie zapewnić nowemu członkowi rodziny wszystko, czego ten będzie od nich potrzebował.

Zamiast podejmować pochopną decyzję, lepiej poczekać i dokładnie rozważyć, czy jesteśmy w stanie zaopiekować się zwierzęciem. Pies nie jest rozrywką na 1 miesiąc, ale na wiele lat. Zanim go kupimy, musimy pomyśleć o naszej przyszłości i o tym, jak będziemy pokonywać kolejne etapy naszego życia z pupilem u boku.

Czy nie ma ryzyka, że dzieci znudzą się szczeniakiem w ciągu kilku tygodni? A co, gdy odkryją, że opieka nad psem to coś więcej niż zabawa i przytulanie?

Bądź ostrożny, zwłaszcza jeśli masz zamiar podarować psa jako niespodziankę dla kogoś innego. Możesz myśleć o domowym pupilu jak o idealnym prezencie, ale inni nie zawsze widzą to w ten sposób. A w takich przypadkach to właśnie zwierzę ponosi konsekwencje.

2) Nie wiemy, czego pies potrzebuje

Nawiążemy jeszcze do poprzedniego punktu. Wiele osób chce dostać pod choinkę pięknego, idealnego psa. Ale po jego zdobyciu pojawia się kolejny problem. Właściciel przed zakupem nie sprawdził dostatecznie, jakie potrzeby może mieć pies. Jeśli rodzina mieszkająca w bloku, nie mająca zbyt wiele czasu na psa, wybierze bardzo aktywną rasę lub takiego osobnika, to żadna ze stron nie będzie szczęśliwa. Dlatego przed wyborem psa należy wziąć pod uwagę naszą dyspozycyjność czasową oraz doświadczenie w szkoleniu i hodowli, a następnie wybrać psa, który będzie najlepiej pasował do naszego stylu życia.

Opieka nad każdym zwierzęciem wymaga wiedzy. Musimy wiedzieć jak dbać o psa, jakie są jego potrzeby, jak dobrać idealną karmę czy jak zadbać o jego wygląd. Czy podołamy temu nawet wtedy, gdy np. piesek będzie wymagał specjalnego traktowania?

3) Czas i środki finansowe

Nie zapominajmy, że opieka nad psem jest nie tylko czasochłonna, ale i wymagająca finansowo. Wielu właścicieli, którzy zamierzają kupić swojego pierwszego psa, nie wie, czego się spodziewać. Kwota, którą zapłacisz za nowego członka rodziny to dopiero początek wydatków. Wysokiej jakości sprzęt, karma i opieka weterynaryjna nie są tanie, a na jedzeniu nie warto oszczędzać.

A co dopiero z kosztami opieki, jeśli Twój zwierzak będzie potrzebował operacji, specjalnych leków lub sprzętu?

4) Praca i szkolenie

Niektórzy myślą też, że pies to mało wymagająca rozrywka, która będzie dla nich zawsze, gdy tylko zechcą. Zapominają jednak, że kupno psa to początek bardzo długiej drogi. Z psem trzeba pracować, trzeba go szkolić i uczyć funkcjonowania w otaczającym go świecie. A jest to proces trudny nie tylko dla psa, ale i dla jego właściciela. Pies jest bardzo tolerancyjnym zwierzęciem, bardzo szybko się uczy. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga to również wysiłku ze strony właściciela.

Ważne jest, aby w pracy z psem ciągle się dokształcać i nie bać się pytać. Całe życie zwierzęcia domowego to jeden wielki proces, na który właściciel musi być zawsze przygotowany. To właśnie zapewnia najlepszą harmonię między futrzanym przyjacielem a jego panem.