Kleszczy nie trzeba nikomu przedstawiać. Myślę, że każdy właściciel psa dobrze je zna. Wystarczy, że latem przespacerujesz się po łące łące lub lesie, a kleszcze już siedzą w sierści, szukając najlepszego miejsca do ugryzienia.
Jak uchronić psa przed nimi i co zrobić w przypadku znalezienia wczepionych już kleszczy? Czytaj dalej!
Niestety kleszcze są nie tylko nieprzyjemne, ale są też nosicielami wszelkiego rodzaju groźnych chorób. Planeta się ociepla, właściciele psów zabierają swoje zwierzęta na letnie wakacje, co powoduje szybkie rozprzestrzenianie się chorób wywoływanych przez ektopasożyty. I są one wszędzie – nie tylko w lasach i na łąkach, ale także w miejskich parkach i naszych ogrodach.
Borelioza to jedna z najgroźniejszych i niestety najczęstszych chorób wywoływanych przez kleszcze. Podobnie jak u człowieka, psia borelioza jest często z początku lekceważona, więc stopniowo przechodzi w inne stadia choroby, które mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bakterie wywołujące boreliozę zaczynają się rozprzestrzeniać po tym, jak wraz z ugryzieniem kleszcza wnikną w skórę psa.
Co ważne, aby borelioza zaczęła się rozprzestrzeniać, kleszcz musi być przyssany przez co najmniej 6-48 godzin. W ciągu kilku dni, do tygodnia czasu, atakowane są tkanki i stawy psa i infekcja rozprzestrzenia się.
Pierwsze objawy choroby to: nagłe problemy z chodzeniem spowodowane bólem i obrzękiem stawów, następnie apatia, gorączka lub utrata apetytu. Jeśli leczenie nie będzie rozpoczęte na czas, może trwale uszkodzić układ mięśniowo-szkieletowy psa. Są to jednak przypadki, w których choroba nie jest leczona przez kilka miesięcy pomimo utrzymujących się objawów.
Nosicielem choroby jest kleszcz łąkowy, który często mylony jest z kleszczem pastwiskowym. Pierwotniak, który ją wywołuje, w przypadku tej choroby pasożytuje na czerwonych krwinkach psa. Aby doszło do zarażenia konieczne jest, aby kleszcz był przyczepiony do psa przez określony czas – w przypadku babeszjozy jest to 48-72 godziny. Jednak okres inkubacji może trwać nawet kilka tygodni.
Kliniczne objawy choroby obejmują zmęczenie, osłabienie i utratę apetytu. Często występuje gorączka, powiększone, blade lub żółtawe błony śluzowe spowodowane obecnością bilirubiny, która powstaje z rozpadu czerwonych krwinek.
U psów występuje również wirusowe zapalenie mózgu. Objawy to gorączka, apatia i objawy neurologiczne. Podczas gdy u niektórych zwierząt choroba może nie objawiać się klinicznie, u innych może wystąpić ostry przebieg choroby, kończący się śmiercią w ciągu trzech do siedmiu dni.
Dlatego zdecydowanie nie lekceważmy kleszczy. Na szczęście istnieje dzisiaj ogromna liczba produktów, które mogą chronić nasze czworonogi przed pasożytami. Ważne jest również regularne badanie ciała psa, szczególnie latem. W przypadku psów długowłosych możemy pomóc sobie grzebieniem.
Warto wspomnieć, że skoro jeden środek przeciwpasożytniczy działa doskonale na psa Twojego przyjaciela, to z pewnością nie oznacza, że będzie działał idealnie na Twojego. Każdy pies jest inny, inaczej „pachnie”, ma inny układ odpornościowy i chyba dlatego można powiedzieć, że inaczej „wabi” kleszcze.
Osobiście mam dwa psy i u każdego stosuję inny środek przeciwpasożytniczy. Są to psy tej samej rasy, mają mniej więcej taką samą długość włosa i trenuję z nimi w tych samych miejscach.
Nawet sprawdzone i funkcjonalne produkty trzeba co jakiś czas wymieniać, bo zdarza się, że wiosną nagle przestają działać, mimo że jesienią sprawdziły się doskonale.
Najczęściej stosowanymi środkami przeciwpasożytniczymi są obroże. Oferowane są one przez wiele marek – najpopularniejsze to Foresto, Scalibor, czy naturalny MenforSan. Obroże mają okres działania ok. 6 miesięcy. Są zakładane na początku sezonu (luty-kwiecień) i zaczynają działać po kilku dniach lub tygodniach. W większości przypadku są wodoodporne.
UWAGA – niektóre obroże są toksyczne dla kotów lub nie nadają się do kontaktu ze skórą dziecka, zawsze więc dobrze przeczytaj ulotkę dołączoną do produktu.
Mały zakraplacz z płynem, który rozprowadzamy w kilku miejscach na skórze psa, zwykle za szyją, na grzbiecie i u nasady ogona. Również w tym przypadku potrzeba kilku dni, aby preparat zaczął działać. Jest naprawdę wiele marek, które je oferują – Advantix, Frontline, Beaphar…
Mają zazwyczaj czas działania 1 miesiąc i dlatego w sezonie należy je nakładać wielokrotnie.
Tabletki na kleszcze są przepisywane przez lekarza weterynarii. Najbardziej znaną marką jest Bravecto. Po podaniu substancja aktywna przechodzi do krwioobiegu psa, wskutek czego kleszcz po prostu odpada od ciała psa.
Osobiście wybrałabym tę opcję jako ostatnią, gdyby nic innego nie działało. Było wiele przypadków, w których psy bardzo źle reagowały na tabletki.
Oczywiście pies może negatywnie zareagować na jakikolwiek produkt, ale w razie czego wystarczy np. zdjąć obrożę. W przypadku leku nie da się szybko wyprowadzić substancji aktywnej z krwiobiegu psa. Tabletka również nie działa odstraszająco, więc nie odstrasza kleszczy, skutkiem czego piesek po prostu zabierze je do domu.
W przypadku obroży, kropli lub tabletek polecam jako wsparcie wybrać naturalny środek przeciwpasożytniczy. Mam na przykład bardzo dobre doświadczenia z produktem marki Ecopets, który oferuje naturalne kropelki na bazie olejku z drzewa herbacianego, lawendy i rozmarynu.
Dostępne są również szampony przeciwpasożytnicze i spraye odstraszające, które również okazały się dla mnie bardzo przydatne. Tak jak ludzie spryskują się repelentem przed wizytą w lesie, tak można to zrobić z psami – preparat na kleszcze można kupić w każdym sklepie zoologicznym, a nawet samemu zrobić w domu.
Nawet jeśli stosujemy różne leki przeciwpasożytnicze, z pewnością może się zdarzyć, że do psa jednak przyczepi się kleszcz. Prawdę mówiąc, jest to bardziej niż prawdopodobne, dlatego dobrze jest regularnie psa „przeglądnąć”. Uważam, że masaż połączony z przyjemnym drapaniem musi mu się spodobać!
Po przyczepieniu się kleszcza najważniejsze jest, aby jak najszybciej go usunąć. Obowiązkowym wyposażeniem każdego właściciela psa powinny być szczypce lub pęsety, które są dostępne w każdym sklepie zoologicznym lub w e-sklepach dla zwierząt.
Kiedy znajdziesz kleszcza:
Kleszcze, komary i inne pasożyty to coroczna część letniego sezonu każdego psa i jego właściciela. Wierzę, że z dzisiejszej ogromnej oferty środków przeciwpasożytniczych wybierzesz ten, który będzie najbardziej odpowiedni, a tym samym zminimalizujesz niebezpieczeństwo.
Powodzenia i wielu wspaniałych letnich zabaw!
Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu
Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)