Poniższy artykuł chcielibyśmy poświęcić tematowi fizjoterapii psów i jej zastosowaniu w leczeniu zwierząt. Czym tak naprawdę jest fizjoterapia i którym psom może pomóc.
Fizjoterapia to metoda leczenia, która pomaga w terapii najczęstszych problemów ortopedycznych i neurologicznych z wykorzystaniem ćwiczeń indywidualnych ze zwierzęciem. Celem jest dążenie do jak najlepszej jakości życia zwierzęcia, niezależnie od tego, czy chodzi o powrót do codziennych czynności, czy o leczenie chorób wrodzonych. Może również pomóc w bólu, nadwadze lub być częścią opieki nad psimi sportowcami.
Fizjoterapia pomaga psom wyzdrowieć po operacjach aparatu ruchowego lub w chorobie stawów. Znajduje również zastosowanie w rozwiązywaniu problemów neurologicznych. Celem jest dążenie do jak najlepszej jakości życia zwierzęcia. Pacjentami mogą być również osobniki cierpiące na nadwagę i otyłość.
Częstymi pacjentami są również starsze psy, które mają problemy z mięśniami i stawami. Fizjoterapia może pomóc im radzić sobie z powikłaniami i łagodzić ból.
Z fizjoterapii korzystają również właściciele psów o dużej aktywności fizycznej. Może być ona częścią przygotowań do zawodów i wyścigów.
Leczenie może zalecić lekarz weterynarii. Nadaje się ono dla absolutnie wszystkich zwierząt w każdym wieku i w każdym stanie. Fizjoterapia polega na indywidualnym podejściu do każdego zwierzęcia, którego częścią jest zawsze całościowa diagnoza stanu zdrowia osobnika, a następnie wybrana metoda ćwiczeń, rozciągania, relaksacji i masażu. Sytuacja uzależniona jest od powikłań zdrowotnych, a fizjoterapię najczęściej konsultuje się z prowadzącym lekarzem weterynarii. Jednak i sam weterynarz może być również fizjoterapeutą. Często dochodzi do współpracy między fizjoterapeutą a weterynarzem, który zalecił fizjoterapię. Fizjoterapeuta dokładnie zna stan zdrowia zwierzęcia i ewentualnie może omówić procedurę z weterynarzem.
Tutaj znowu sytuacja różni się w zależności od aktualnego stanu zdrowia. Stosowaną formą jest często metoda ćwiczeń czynnych i biernych lub aquaterapia. Leczenie wspomagane jest również magnetoterapią, laseroterapią lub ultradźwiękami pulsacyjnymi (LIPUS). Ostatnie dwa są głównie używane w problemach mięśniowo-szkieletowych. Inną opcją jest metoda Dorna.
Sama fizjoterapia polega na ogólnej ocenie stanu zdrowia zwierzęcia i ustaleniu najlepszego możliwego leczenia.
Tak i nie. Zdecydowanie nie rób w domu niczego, co nie zostało zalecone i wyraźnie pokazane przez fizjoterapeutę. Fizjoterapeuta może pokazać Ci np. metody rozluźnienia mięśni czy różne masaże, które możesz ćwiczyć z psem w zaciszu domowym.
Może to być kolejny krok wspomagający w leczeniu zwierzęcia. Możesz także nauczyć się masaży sportowych dla psich zawodników.
Na początku następuje ogólna ocena stanu zwierzęcia, ustalenie jego indywidualnych potrzeb i celu leczenia. W związku z tym zostanie opracowany plan, zgodnie z którym będzie kontynuowane dalsze leczenie.
Sama fizjoterapia odbywa się poprzez krótką rozgrzewkę, a następnie same ćwiczenia, które ze zwierzęciem wykonuje fizjoterapeuta. Początki mogą być trudniejsze, ale z biegiem czasu pies nauczy się właściwych nawyków ćwiczeniowych. Często traktuje on zabiegi fizjoterapeutyczne jako zabawę. Używane pomoce medyczne i różne aktywności fizyczne będą również służyć jako bodziec psychiczny. Jest też ulga w bólu i poprawa kondycji. Poprawia to fizyczne i psychiczne samopoczucie zwierzęcia. Fizjoterapia to niesamowita metoda leczenia zwierząt, która zyskuje coraz większą popularność. Przy pomocy pozytywnych bodźców i indywidualnej rehabilitacji zwierzęta poprawiają swój stan zdrowia, kondycję i ogólną jakość życia.
To kolejny sposób na pomoc naszym czworonogom.
Cieszymy się, że nasz kurs Psia szkoła online jest najlepiej sprzedającym się kursem online do pozytywnego szkolenia psów w domu
Cenimy każdego właściciela psa, który chce wychować swojego czworonoga z miłością i zrozumieniem. Dlatego w tej internetowej szkole dla psów dajemy Ci instrukcje, jak możesz to łatwo zrobić w domu! :)